AUŠRA GARUNKŠNYTĖ

„Judėk prasmingai“ pirminėje planavimo stadijoje buvo kreiptasi į Lietuvos paralimpinį komitetą (toliau LPK) dėl naujo socialinio projekto, kuris galėtų apjungti visus Lietuvos rotariečius, o socialinio iššūkio metu surinkta parama galėtų būti skirta perspektyviam būsimam paralimpiečiui. LPK išskyrė ir pasiūlė talentingą bėgikę, maratonininkę Aušrą Garunkšnytę, kuri be to, kad aktyviai sportuoja, laisvalaikiu dar užsiima savanoryste.

 

iŠ BIOGRAFIJOS:

Aušra Garunkšnytė gimė 1991 m. birželio 18 d. Ukmergėje. Ji – Lietuvos vidutinių ir ilgų nuotolių bėgikė. Aušros sporto pasiekimai: daugkartinė Lietuvos neįgaliųjų čempionė (800 m, 1500 m, 3 km, 5 km), Colorado springs (jaunimo pasaulio žaidynės) prizininkė – 2 vietą (800m), 3 vieta (400m). Lietuvos neįgaliųjų rekordai: 5 km, pusmaratonis.

Pirmą kartą maratoną Aušra bėgo 2017 metų rugsėjį Vilniuje, kuriame jos rezultatas buvo 3 val. 32 min. 43 sek.ir jai pritrūko mažiau nei trijų minučių, kad įvykdytų Tokijo paralimpinių žaidynių normatyvą. Atkakliai ir sistemingai siekdama savo tikslo, 2019 metais Aušra dalyvavo IPC Grand prix lengvosios atletikos varžybose ir tapo 1500 m bėgimo nugalėtoja, dalyvavo tarptautiniame Berlyno maratone, dalyvavo respublikiniuose bėgimuose Lietuvoje, tapo LAS lengvosios atletikos žiemos ir vasaros čempionatų vidutinių ir ilgų nuotolių bėgimo bei LAS rudens kroso čempione. Tarptautiniame Londono maratone Aušra užėmė 4 vietą (silpnaregių grupėje T12/13) – įvykdė Tokijo Paralimpinių žaidynių normatyvą, iškovojo kelialapį dalyvauti Tokijo Paralimpinėse žaidynėse.

Būsima paralimpietė Aušra Garunkšnytė 2020 m. kovo 11-ąją dalyvavo Vilniuje vykusiame maratone „Bėgimas į laisvę!“ Aušra laimėjo maratono bėgimo varžybas, prabėgdama per 3:04,01 laiką, ir net 14,06 min. pagerino sau priklausiantį silpnaregių moterų Lietuvos rekordą!

Regėjimo negalią turinti maratoninkė Aušra Garunkšnytė tapo tiesiogine projekto „Judėk prasmingai“ paramos gavėja ir projekto ambasadore. Aušra yra pirmoji Lietuvos sportininkė, iškovojusi kelialapį į Tokijo paralimpines žaidynes. Ji yra ir pirmoji mūsų šalies atstovė moteris paralimpinių žaidynių maratono rungtyje. Lietuvos paralimpinis komitetas, kaip ir Lietuvos Rotary, siekia pritraukti kuo daugiau moterų į savo gretas.

Šio socialinio projekto esminis paramos rinkimo tikslas – padėti Aušrai Garunkšnytei ir jos treneriui Linui Balsiui pasiruošti 2021 m. Paralimpinėms žaidynėms, kurios vyks rugpjūčio 24 – rugsėjo 5 d. (buvo nukeltos iš 2020 metų). Siekiame surinkti paramą strateginėms pasirengimo varžyboms bei padėti įsigyjant sportavimui reikalingą specialią įrangą. Su Aušra kalbėjomės spalio mėn. pradžioje, prieš oficialiai startuojant socialiniam projektui. Ji sutiko atsakyti į keletą klausimų:

Pradėjau bėgioti ir aktyviai judėti mokyklos laikais, bėgimo būrelyje, kai man buvo 9-i metai. Kai paaugau ir man jau buvo apie 15-a metų, mokytojas (red. pastaba. esamas treneris) pasiūlė man ateiti į lengvosios atletikos maniežą. Pradėjau sportuoti vidutinėse distancijose – 400, 800, 1500 metrų bėgime. Pradžioje nebuvo noro, bet skatino draugė, kuri buvo trumpų nuotolių ir šokinėjimo į tolį sportininkė. Dabar ji jau nebesportuoja, o aš vis dar. Mane stipriai motyvuoja aplinkiniai, jų tikėjimas ir paskatinimas. Ne visada pasitikiu savimi užtikrintai, bet kai kiti taip palaiko, tada lengviau, ir supranti, kad gali bėgti geriau ir greičiau.

Daugiau judėjimo man duoda geresnę nuotaiką, o su tuo ir geresnę dieną bei stipresnį imunitetą. Kai buvau mažytė – dažnai sirgdavau, dabar – daug mažiau, visa tai dėl sporto. Tai kartu padeda atsipalaiduoti ir su naujais žmonėmis susipažinti. Man judėjimas labai artimas. Nuo mažens buvau aktyvesnė, judresnė nei kiti. Dabartinis rezultatas nėra kažkoks talentas, tai daugiau sunkaus darbo rezultatas.

Tikrai taip. Judėjimas, kaip greitas žingsniavimas – labai geras dalykas. Aš tik už judėjimą, visu 100%. Keista, kad kiti nori daugiau sėdėti, o ne išeiti į lauką, gryną orą. Reikia kasdien bent kelis kilometrus nueiti. Rotariečiams tikrai siūlau judėti kuo daugiau, ir dėl sveikatos, ir dėl aplinkos. Jeigu judėti sunku ar tingisi vienam, tada aktyviai judėti pradėk su draugais, su kitais! Kai pajunti tempą, malonumą, galima po to jau ir vienam, nes viskas vyksta savaime.

Kai bėgu naujoje vietoje, niekada nesusipažįstu su nauja trasa, kad neįsibaiminčiau. Išskyrus kliūtis, išsiaiškinu, ar jų nėra! Borteliai, duobės. Nes kritimai – kritiniai. Kadangi aš blogai matau nuo vaikystės (red. pastaba: Maratoninkė Aušra mato tik apie 7% tiek, kiek mato sveikas žmogus), aš žinau, kad labai turiu žiūrėti po kojomis. Labai svarbu pažinti aplinką. Grėsmės yra ir už bėgimo trasos ribų, galiu kažkur pataikyti, susižeisti. Ten kur įprasta, kur daug eini, judi, ten pripranti, bet kur naujos vietos, reikia eiti lėčiau, atsargiau, kad nieko nebūtų.

Apie Rotary organizaciją esu girdėjusi iš socialinių tinklų, skaičiau. Sužinojau, kad Rotary padeda šaulei paralimpietei – Raimedai Bučinskytei. Labai gerai yra tokios iniciatyvos, kai aplinkiniai nori ir gali padėti. Ypač kai tai tampa ilgametė tradicija, o ne tik, kad jai ar kitam tik pasisekė. Sporte parama iš išorės labai svarbu! Be kitų pagalbos, sportininkas nepasiektų daugiau. Todėl esu labai dėkinga Lietuvos Rotary apygardai ir klubui Dipolis.

Rotariečiams labai palinkėčiau:

  1. Pamilti patį judėjimą;
  2. Siekti užsibrėžtų tikslų, nesustoti (būtinai nueiti tam tikrą distanciją);
  3. Stengtis tik dėl savęs, nes tada labiau vertini (kalbant su sporto psichologu išsiaiškinau ir supratau, kad, kai tikrai tai darau dėl savęs, tada labiau įvertini. Kitų stiprus palaikymas svarbus, bet kai tikrai suvoki, kad to reikia tau, tada įvyksta lūžis.

Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius sukvietė paralimpiečius ir bendruomenės narius 2020-ųjų sausio 16-ąją dalyvauti Lietuvos paralimpinio komiteto apdovanojimuose. Renginyje pagerbti ir apdovanoti ryškiausi praėjusių metų paralimpinio sporto veidai: penki geriausi 2019-ųjų sportininkai, „Metų proveržio“ ir „Metų trenerio“ nominacijos laureatai, dešimt sėkmingiausių šalies neįgaliųjų sporto klubų. Laureatai apdovanoti piniginėmis premijomis, jiems įteikti Lietuvos paralimpinio komiteto rėmėjų įsteigti prizai.

„Metų proveržiu“ tapo mūsų Rotary iššūkio remiama bėgikė Aušra Garunkšnytė, kuri užėmė ketvirtą vietą Londono maratone ir pirmoji iš Lietuvos sportininkų iškovojo kelialapį į Tokijo paralimpines žaidynes. Bėgikės treneris Linas Balsys paskelbtas „Metų treneriu“. Aklųjų ir silpnaregių ugdymo centre kūno kultūros mokytoju dirbantis L. Balsys pats yra Atėnų paralimpiados prizininkas maratono rungtyje.

Daugiau naujienų apie Aušrą Garunkšnytę galima rasti: https://parateam.lt/naujienos/

Aušros Garunkšnytės Facebook paskyra: https://www.facebook.com/ausra.garunksnyte